Olmayan bilim haberciliği

Gıcık olmak.

mimlendikten sonra geliştirilen teknolojilere tam çamur atacaktım ki gözüme çarpan bir haber fikrimin değişmesine neden oldu. Haberi görelim:

Örümcek ağının sırrı hala çözülemedi

BURSA (İHA) – Asırlardır örümceklerin yaptığı ağın kimyasındaki esrarı çözmeye çalışan bilim adamları, ilginç bulgulara ulaştı. Çapı 1 milimetrenin binde birinden daha küçük olan örümcek ağının aynı kalınlıktaki çelik telden 5 kat daha sağlam olduğu ve kendi uzunluğunun 4 katı esneyebildiği belirlendi.

Bilim adamlarının endüstri ve teknolojide hayal bile edilemeyen gelişmelere imza atmak için mercek altına aldıkları örümcek ağının esrarı çözülemiyor. İpin sırrı çözülürse, bunun kurşun geçirmez yeleklerden iz bırakmayan ameliyat ipliklerine, çok hafif kablolardan motosiklet kasklarına kadar pek çok alanda kullanılması planlanıyor.

Çapı bir milimetrenin binde birinden daha küçük olan örümcek ipliğinin aynı kalınlıktaki çelik telden 5 kat daha sağlam olduğu bilinirken, ağın kendi uzunluğunun 4 katı esneyebildiği kaydedildi. Ayrıca son derece hafif olan örümcek ağlarının 320 gramı ile dünyanın çevresinin sarılabileceği kaydedildi.

Örümceklerin 380 milyon yıldır ördükleri ipliklerin hammaddesinin saç, tırnak, tüy ve deri gibi birbirinden çok farklı maddelerin yapı taşı olan “keratin” adlı proteinden oluştuğunu belirleyen uzmanlar, esnekliği çok fazla olan örümcek ipliğini kopartmak için gereken enerjinin benzer biyolojik metaryalleri koparmak için gereken enerjiden 10 kat daha fazla olduğunu tespit etti.

Bu arada dünyada 34 bin cinsi bulunan örümceğin renk körü olduğu ve bozulan ağlarını yiyerek yeniden iplikçik ürettiği için ağın tamamen geri dönüşümlü olduğu ortaya çıktı. Uzmanlar, ayrıca erkeğine göre 4-5 kat daha büyük olan bazı dişi örümcek cinslerinin çiftleşmeden sonra erkek örümceği yediğine şahit oldu.


Öte yandan aralıksız çalışmalar neticesinde Amerikalı araştırmacılar örümceğin ağ örerken kullandığı iki proteinin DNA haritasını çıkarmayı başarırken, ultra dayanıklı ürünlerin üretilmesi için ağ üzerindeki araştırmalar sürüyor.

Tam ‘Biz’ lik bir bilim haberi. Öncelikle bir yerlerden araklama olması büyük ihtimal(bkz:düşük cümlelerden çeviri tespiti yapmak) “Bursa iha” demiş ama Uludağ Üni. vs. ile bir alaka olmadığından çevirinin Bursa’dan yapıldığı anlaşılıyor(kaynak vs. yok demek ki AR&GE yapmış arkadaş Bursa iha ‘da )

Gelelim içeriğe. Örümcek ağının sırrı çözülemedi.(Bilim haberleri okunsa klasik okuyucu yorumu: Yüce rabbim bir yaratmış pir yaratmış.) Örümcek ağı gibi başka madde yok. Ya kardeşim KEVLAR diye bir şey var örümcek ağı gibi esnemiyor(esneme spirallikten kaynaklanıyor ayrıca Bkz:Lastik) belki ama benzer ağırlıklar için örümcek ağından daha sağlam. Zaten bilim adamları da şurada da değinildiği gibi örümcek ağının aynısını yapmaya değil, örümcek ağının yapısını kavrayıp, içindeki proteinlere denk yapay ürünler geliştirmek istemekteler. Örümcek ağını üretirken ipeksi iplikçikleri yüksek hızda döndürdüğünden, böyle bir uygulamanın büyük boyutlarda merkez kaç kuvveti nedeniyle oluşturulamayacağı düşünülmekte. Zaten uygulamada da pratik olmaz düşünün bir onca sürtünmenin olduğu bir yerde örümcek ağı gibi çok çabuk tutuşan bir şey kullanılması mümkün değildir her şeyden önce(Bu yönü nedense belirtilmiyor)

Bu arada gözüme çarptı proteinin de DNA ‘sı çıkarılıyormuş. Bak sen :)

Hiç olmadı düzgün BBC veya Reuters çevirisi yapsalar(geçtim Science vs. yi) da yaptıkları bir işe yarasa. Ama onlar da haklı bir yerde talep olmayınca(!). Mesela talep azlığından dolayı Hürriyet bilim dergisinin kalkması gibi. İşin kötü yanı bilim yapmak bilim düşmanlarına kalıyor ya sonumuz hayır olsun…

spintepels.jpg
örümceğin iplik salan memeciklerindeki iplikçik muslukları Copyright Dennis Kunkel Microscopy

Bari bu konuda yapılan çalışmaların listesini sunalım:(Kaynak)

Reklamlar

2 responses to “Olmayan bilim haberciliği

  1. Geri bildirim: Cern’e Karşı Çıkanlar « Havadan Sudan

  2. Hello webmaster
    I would like to share with you a link to your site

    alex you could share your appopriate and conformable comments as a comment like this.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s