Utanmak

Utandım. Evet ilk kez bu topraklarda yaşıyor olmaktan, dini ve cinsi ulu olan bir Türk olmaktan.

Pippa Bacca asıl adı adı Giuseppina Pasqualino di Marineo. Milano’ dan Beyrut’a Ortadoğudaki savaş(lar)a bireysel tepkisini göstermek ve kamuoyunun dikkatini çekmek isterken içimizdeki savaşa kurban gitmiş bir barış güvercini. Uçuşunun Türkiye ayağında hem bedeni hem de duyguları kana bulanıyor. Acaba hangisi daha çok acıtmıştır canını, vücuduna saplanan bıçaklar mı yoksa savaş alanındakinden daha büyük bir vahşetin çevremizde olduğu gerçeği mi ?

Münferit bir olay mıdır ? Hayır ! Ülkenin dört bir yanında basına yansıyan ve yansımayan tecavüz+/-öldürme ile gerçekleşen sayısız olay. Nedir insanımızı böylesine vahşileştiren ? Ekonomik buhran mı ? Tabuların dayattığı cinsel bastırılmışlık mı ? Toplumda bir birey olamamanın verdiği eziklik duyguları mı ? Öyle ki toplumsal tepkiler bile “bari tecavüzle bıraksaymış neden öldürmüş?” seviyesine çekilmeye yüz tutmuş. “Gelinlikle otostop çekersen tecavüz ederler tabi” olmuş, “yahu bu İtalyanlar çok cahil Arabesk filmini bile bilmiyor” denmiş.

İnanmıyorum, inanmak istemiyorum…

Reklamlar

One response to “Utanmak

  1. Ben de çok utandım.Bastırılmış cinsellik toplumumuzun büyük bir sorunu. Bu tip olaylarda çok sıklıkla yaşanıyor malasef. Geçen sene de alman bir genç kıza yapılmıştı aynısı. Bırakalım yabancılara yapılanı, her gün görmüyor muyuz haberlerde böyle olayları. Yazık çok yazık. Bunu yapanların en büyük cezaya çarptırılmasını umuyorum. Belki de suçu işleyen adam, 5 yıl yatar çıkarım diye düşünerek yapmıştır, kim bilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s