Öğrenmenin Doğası

Genç  bir baştankara yuvadan ayrılmasının ardından hayatta kalabilmek için gerekli olan besini(hayatta kalması için gerekli bir diğer madde olan tedbiri elden bırakmayarak) aramaya koyulacaktır. Daha önce iri bir ayçiçeği ile karnını doyuran bir diğer kuşun görüntüsü zihninde yer etmiş (çekirdek->açık duran çekirdek->beslenen kuş), içinde lezzetli bir yiyeceğin bulunduğu ayçiçeğini  gagalar ve bir süre sonra çekirdeği aralayıp ödülüne kavuşur.  Baştankara bir sonraki çekirdeği daha kısa sürede açacak ve tekniğini geliştirdikçe çekirdeği açma süresi gittikçe kısalıp bir optimum( olabilecek en uygun) değere yaklaşacaktır. Kısalan çekirdek açma süresiyle baştankara besin aramak ve düşmanlardan sakınmak için daha fazla zamana sahip olacaktır.

Kuşun tüm besinler ve besinleri elde etme bilgileriyle doğmadığı kuşkusuzdur(ilk avlanma ve becerilerin gelişmesi gözlemlenerek). Bu nedenle beslenebilmek için kuş bilişinin öğrenme gerçekleştirmesi gerekmektedir. Sorunlar işte tam bu noktada çıkmaktadır: Kuşun öğrenmesi mekanik bir yolla mı(bilgisayar algoritması gibi) yoksa bilişsel bir yola mı gerçekleşmektedir ?

Devam…

Reklamlar

3 responses to “Öğrenmenin Doğası

  1. ya bizim bahçeye bu kuş yuva yaptıydı elimde girmior sonra bu kuş yavruladı cücükleri uçtu gitti. daha gelirler mi acbaa? bu kuşu tutmanın yöntemleri varmı?

    • tabi sen bakmaya devam et gelirler mutlaka. Kuşu tutmanın yolu kafese koymak. böylece ölüsünü kafeste güvenle muhafaza edebilirsin.

      • abi daha yuva yağpan başka baştan kara gelirmi yuva yapmayave saka kuşunun yuvalarını nerede bulabilirim?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s